Škola verejného zdravia, Chalupkova 24, 903 01, Senec, www.skolaverejnehozdravia.sk                 AUDIO
   Úvod
   Naši spolupracovníci
   Aktivity
   Poradňa 
   Recepty
   Liečení pacienti
   Prednášky
   Prednášky 2017
   Prednášky 2016
   Prednášky 2014
   Prednášky 2013
   Prednášky 2012
   Prednášky 2011
   Prednášky 2010
   Prednášky 2009
   Prednášky 2008
   Prednášky 2007
   Prednášky 2006
   Prednášky 2005
   Prihlášky na kurzy
   XXI. LS
   Kurzy
   Prečítajte si
   Literatúra
   Archív
   Kniha návštev
   Kontakt

 oznam
posledná zmena
1.12.2013

 

Prednášky 2013

Ponukový list

 

Schudnime navždy!

Obsah    3
Predhovor   5
Zborník prednášok    7
   Mária Fulová: Schudnime navždy!   9
   Jaroslav Pížl: Telesné princípy hladu a sýtosti     14
   Jaroslav Pížl: Ako schudnúť natrvalo     22
   Ignác Škereň: Metabolizmus tukového tkaniva  29
   Mária Kleňová: Diabetes mellitus    33
   Mária Fulová: Výživou proti rakovine     40
   Mária Fulová: Detoxikácia v praxi 44
   Mária Fulová: Naše kĺby, naše kosti     48
   Mária Fulová: Voľné radikály a antioxidanty 52
Vaše príbehy    57
   Vaše príbehy    58
Malý receptár    63
   Kyslý šalát    64
   Kalerábový šalát    65
   Cviklovo-kapustový šalát    65
   Ľadový šalát s medovkou    66
   Paradajkový šalát    66
   Ovocný šalát s klíčkami    67
   Šalát z kyslej kapusty a cíceru     67
   Surová rajčinová omáčka    68
   Jablkový ocot    69
   Šalát z kyslej kapusty a jačmenných krúpov     69
   Semienkový koláč    70
Záver    71


Schudnime navždy!
MUDr. Mária Fulová

   Kto z vás nemá v skrini tajný kútik s nostalgickým tajomstvom - niekoľko krásnych šiat do ktorých sa už nikdy nezmestíme? Nechať? Vyhodiť? Posúďte sami. Zdenka vážila 13.januára 109,4 kg, 11.februára presne 100 kg, Vierka v tom istom čase vážila 123 kg, o mesiac 114 kg, Silvia schudla zo 63 kg na 58 kg, Grétka mala 77 kg, po mesiaci 70,5 kg, Lenka sa zmenila z 94,5 kg na 86,9 kg. A pokračujú ďalej. Ďalšie chudnutie už bude trochu pomalšie ale vytrvalé a navyše aj celkom príjemné. Žiadne hladovanie, ale premyslená stratégia spaľovania tukov.

 

Telesné princípy hladu a sýtosti
Ing. Jaroslav Pížl

   Kedysi pradávno človeku jedenie regulovala samotná príroda a možno aj životná náhoda. Teda, či sa pračloveku podarilo niečo uloviť alebo nájsť dajakú chutnú rastlinu či ovocie pod zub. A keď nie, tak musel prežívať z vlastných telesných zásob. Keďže aj vtedy bolo šťastie veľmi vrtkavé, asi viac a častejšie hladoval ako bol sýty a asi ešte zriedkavejšie presýtený. Takže vtedy nebolo treba aby ho príroda chránila pred prebytkom potravy, ba naopak dala mu metabolickú šancu prežiť aj hladovanie.


Ako schudnúť natrvalo
Ing. Jaroslav Pížl

   Je dobre sa opýtať každého kto zamýšľa chudnúť: „Čo je viac, byť štíhly ako model z módneho časopisu a či zdravie?“ Otázka je namieste, pretože chudnutie podľa stoviek ponúkaných zaručených až zázračných diét prevažne vedie k psychickému týraniu sa, k psychickej i fyzickej traume už počas samotného diétovania, ktorá často vyvrcholí buď rezignáciou na chudnutie už v jej priebehu ak kilá nejdú dostatočne rýchlo dolu alebo frustráciou, keď sa po traumatizujúcej diéte kilá rýchlo a ešte vo väčšej miere vrátia späť s tým rozdielom, že nakoniec budeme mať viac tukov a menej svaloviny ako predtým, ale ako bonus za pretrpenie diéty nám často zostanú ešte aj vážne telesné i psychické problémy.

 

Metabolizmus tukového tkaniva
MUDr.Ignác Škereň
  

   Tukové tkanivo bolo dlho považované za pasívny orgán s minimálnou metabolickou aktivitou. Pripisovala sa mu funkcia tepelného izolátora, funkcia mechanickej ochrany proti nárazom hlavne vnútroných orgánov a funkcia zásobného energetického zdroja.
   Až v 90-ich rokoch minulého storočia sa zistilo, že okrem uvedených základných funkcií tukové tkanivo produkuje celú radu hormónov a cytokínov. Tieto sa zúčastňujú na regulácii prijmu potravy, na energetickom výdaji, ale aj na rade ďalších metabolických dejov, ktoré významne zasahujú do mechanizmov riadiacich zdravie i chorobu organizmu..


Diabetes mellitus
Ing. Mária Kleňová
  
 

   Medzi najčastejšie sa vyskytujúce civilizačné choroby patrí porucha látkovej premeny, metabolizmu glukózy – cukrovka (Diabetes mellitus). Výskyt cukrovky sa za ostatných 40 rokov v slovenskej populácii zvýšil takmer 4-násobne. V celosvetovom meradle sa uvádza, že dnes počet osôb s lekársky zisteným diabetom dosahuje hranicu 200 miliónov Podľa odhadov to v roku 2025 bude už hrozivých 333 miliónov osôb. Cukrovka síce nefiguruje medzi najčastejšími príčinami úmrtia tak ako choroby srdca a ciev alebo onkologické ochorenia, no zaraďuje sa hneď po nich čo do nákladnosti liečenia. V súčasnosti je to 90 miliárd Eur ročne.


Výživou proti rakovine
MUDr. Mária Fulová

   Nádorové ochorenia nevznikajú náhle. Premena zdravej bunky na nádorovú prebieha postupne, pričom sa uplatňujú viaceré príčiny tejto zmeny. Je to proces veľmi komplikovaný. Jeho začiatočné štádiá nespôsobujú pacientovi žiadne ťažkosti a neraz aj v rozvinutom štádiu rakoviny je človek bez príznakov choroby. Toto je na nej veľmi zradné, pomerne dlhý čas bez príznakov. Pri takomto priebehu ochorenia hrozí riziko oneskorenej diagnózy a liečby. Ukazuje sa, že preventívne prehliadky majú pre včasnú diagnostiku nádorových ochorení obrovský význam. Okrem toho každý z nás môže do svojho životného štýlu zakomponovať užitočné zmeny, ktoré nás v mnohých prípadoch dokážu ochrániť. Preventívne opatrenia proti rakovine nás zároveň chránia aj pred ďalšími civilizačnými chorobami. Tri základné piliere zdravia – potrava, pohyb a psychika – sú aktuálne nenahraditeľné pre všetkých.Detoxikácia v praxi
MUDr. Mária Fulová

    Život nám pripravuje veľa prekvapení – pekných a radostných ale aj takých, ktoré nepotešia. Medzi tie neželané patrí choroba. Neraz nás prekvapí a zaskočí v tej najnevhodnejšej chvíli – na vrchole kariéry, v čase rodinných či iných problémov. Kladieme si otázky, hľadáme odpovede. Neraz je príčina v nás samých. Neustále sa naháňame, všetko chceme stihnúť, cítime sa nenahraditeľní – až do chvíle kým neochorieme. Vtedy si už väčšina z nás nájde čas na všetko potrebné aby sme boli opäť zdraví. Vyčleniť si dostatok času a trpezlivosti na veľké životné zmeny vôbec nie jednoduché – času je málo, stále sa ponáhľame, komu by sa už chcelo hodinu cvičiť, pol hodiny relaxovať a ešte si aj zdravo navariť. Medzitým zanechať všetky zlozvyky – kávu, cigarety, alkohol, sladkosti, zbytočné lieky, rozčuľovanie, agresivitu a ...


Naše kĺby, naše kosti
MUDr. Mária Fulová

    Kosti, svaly a kĺby tvoria oporu nášho tela, dávajú mu stály tvar a umožňujú potrebný rozsah pohybov. Nezáleží na tom, koľko máme rokov, v každom veku môže byť väčšina ľudí v dobrom zdravotnom stave – vrátane pohybovej sústavy. Nemusíme žiť s chorobami a bolesťami, ak zabezpečíme telu to čo skutočne potrebuje, odvďačí sa nám na celý život. Každodenná záťaž, stresy, povinnosti a nedostatok času síce majú svoj negatívny dopad, môžeme ho však kompenzovať potrebnou starostlivosťou a urobiť čo najviac pre zdravie kostí a kĺbov, aby sa aj naše svaly udržali pri sile po celý život.


Voľné radikály a antioxidanty
MUDr. Mária Fulová 

    Počuli sme už niekoho sťažovať sa na nedostatok antioxidantov? Alebo, že má niekto priveľa voľných radikálov? Asi nie. Ponosujeme sa obyčajne na kĺby, chrbticu, priedušky, pleť. Občas sa niekto posťažuje na svoje tepny – obyčajne človek, ktorý bol na vyšetrení, kde sa zistilo, že ich má upchaté – má arteriosklerózu. Počiatočný priebeh arteriosklerózy, najrozšírenejšej choroby tepien, nespôsobuje žiadne ťažkosti (tie prídu až neskôr), takže jej nevenujeme žiadnu pozornosť. Pritom však na následky cievnych chorôb zomiera viac ľudí ako na všetky ostatné choroby. Arterioskleróza sa začína už v detstve (ba existujú aj vrodené formy arteriosklerózy) a postupne sa vyvíja – po celý život. Smutné je, že v priemyselne vyspelých štátoch postihuje takmer každého človeka.

 

Nekrátené prednášky sa nachádzajú v publikácii Schudnime navždy! ŠVZ, 2012.

Doteraz boli vydané nasledovné publikácie:

Kopem si hrob nožom a vidličkou (1992),
Výživou ku zdraviu (1993),
Zdravie pre všetkých (1994),
O imunitnom systéme (1995),
O alergických chorobách (1996),
Civilizačné choroby (1997),
Potraviny – naše lieky (1998),
Životný štýl, najčastejšia príčina predčasnej smrti (1999),
Ľudia pre tretie tisícročie (2000),
Pripravme si budúcnosť (2001),
Spoznajme svoje slabé stránky (2002),
Aká bude cena zdravia (2003),
Ako a prečo starneme (2004),
Energia - základ života (2005),
Voľné radikály a antioxidanty - hrozba a ochrana (2006).
Naše kĺby, naše kosti (2007)
Detoxikácia - cesta ku zdraviu (2008)
Detoxikácia (2009)
Výživou proti rakovine (2010)
Obezita (2011)
Potrava, pohyb, psychika (2012)
Schudnime navždy! (2013)

Publikácie si môžete objednať prostredníctvom ponukového listu.

hore

Zmeny životného štýlu a stravovania odporúčame len pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Tieto stránky sú určené len pre súkromnú potrebu. Každé iné použitie materiálov nachádzajúcich sa na týchto stránkach je bez súhlasu prevádzkovateľa zakázané.