Škola verejného zdravia, Chalupkova 24, 903 01, Senec, www.skolaverejnehozdravia.sk                 AUDIO
   Úvod
   Naši spolupracovníci
   Aktivity
   Poradňa 
   Recepty
   Liečení pacienti
   Prednášky
   Prednášky 2017
   Prednášky 2016
   Prednášky 2014
   Prednášky 2013
   Prednášky 2012
   Prednášky 2011
   Prednášky 2010
   Prednášky 2009
   Prednášky 2008
   Prednášky 2007
   Prednášky 2006
   Prednášky 2005
   Prihlášky na kurzy
   XXI. LS
   Kurzy
   Prečítajte si
   Literatúra
   Archív
   Kniha návštev

 oznam
posledná zmena
15.12.2012

 

Prednášky 2012

Ponukový list

 

Potrava, pohyb, psychika

Obsah    7
Predhovor   9
Zborník prednášok    11
   Vladimír Červenák: Etikoterapia - samoliečenie poznaním pravdy o sebe samom   13
   Mária Fulová: Potrava, pohyb, psychika     18
   Mária Kleňová: Diabetes mellitus     21
   Mária Keňová: Výživa a dlhovekosť    28
   Jozef Kraus: Psychika ako jeden zo základných pilierov nášho zdravia   38
   Anna Krausová: Prečo sa máme k sebe správať pekne    43
   Jaroslav Pížl: Šťavnaté enzýmy – najzdravšia prírodná strava    49
   Ignác Škereň: Ortomolekulárna medicína     61
Naša poradňa     67
   Otázky a odpovede    68
Malý receptár    71
   Jedálny lístok    72
   Makový dezert    74
   Kalerábový šalát    74
   Jablková saláma    75
   Jablkový ocot    75
   Pohanka s makom    76
   Surová rajčinová omáčka     76
   Jablkovo-makový dezert    77
   Surová kapustnica    77
   Tekvicové placky     77
   Ovocný šalát s klíčkami     78
   Slnečnicový koláč    78
Záver    79


Etikoterapiou, rozpoznaním pravdy o sebe k zdraviu
Mgr. Vladimír Červenák

 Nedôvera ako príčina nespokojnosti, ochorení a utrpenia
Aby sme dobre porozumeli tomu, akým psychickým stavom je nedôvera, upresníme na úvod, čo je jej opakom, teda čo je dôvera?
Dôvera je oprávnená viera, teda taká, ktorá ma dôvodné opodstatnenie, teda viera s dôvodom pre vieru je dôverou. Tým dôvodom je poznanie. Teda nie slepá viera, ale viera podložená skúsenosťou, poznaním, pochopením je dôverou. Už táto jednoduchá definícia ukazuje, čím je nedôvera, je stavom bez skúseností, poznatkov, bez pochopenia, bez hlbokého poznania.


Potrava, pohyb, psychika
MUDr. Mária Fulová

  Potrava, pohyb a psychika sú tri základné piliere zdravia. Veľa o nich hovoríme, veľa o nich vieme a stále pribúdajú nové informácie a možnosti.
Dnes by som chcela pripomenúť význam vitamínu D o ktorom si vedci mysleli, že jeho hlavnou úlohou je podporovať tvorbu kostí. Postupne sa ukázalo, že jeho účinok je oveľa širší.
D vitamín sa nachádza v potravinách živočíšneho pôvodu (mlieko, mliečne výrobky, vajcia, losos, makrela), takže časť z jeho dennej dávky môžeme získať z potravy. Väčšinu D vitamínu nám však zaisťuje slniečko – účinkom ultrafialových lúčov.Diabetes mellitus
Ing. Mária Kleňová
 
  

   Medzi najčastejšie sa vyskytujúce civilizačné choroby patrí porucha látkovej premeny, metabolizmu glukózy – cukrovka (Diabetes mellitus). Výskyt cukrovky sa za ostatných 40 rokov v slovenskej populácii zvýšil takmer 4-násobne. V celosvetovom meradle sa uvádza, že dnes počet osôb s lekársky zisteným diabetom dosahuje hranicu 200 miliónov Podľa odhadov to v roku 2025 bude už hrozivých 333 miliónov osôb. Cukrovka síce nefiguruje medzi najčastejšími príčinami úmrtia tak ako choroby srdca a ciev alebo onkologické ochorenia, no zaraďuje sa hneď po nich čo do nákladnosti liečenia. V súčasnosti je to 90 miliárd eur ročne.


Dlhovekosť a výživa
Ing. Mária Kleňová

   U ľudí prebieha proces starnutia z fyziologického hľadiska rôznou rýchlosťou. Začiatok starnutia nemá pevne stanovený okamih, prebieha počas celého nášho života. Ozajstným problémom sa stáva skutočnosť, že človek sa odjakživa predčasne ubíja rôznymi sociologickými, psychickými a výživou podmienenými záťažami. Súčasné vedecké poznanie potvrdzuje vplyv všetkých uvedených činiteľov, no popri psycho-logických a sociálnych faktoroch posúva v súvislosti s procesom starnutia do rozhodujúcej úlohy náš spôsob života, najmä stravovanie.


Psychika ako jeden zo základných pilierov nášho zdravia
MUDr.Jozef Kraus

   Z historických prameňov ľudstva vieme, že celý Kozmos bol stvorený v dokonalej harmónii. Tak isto človek, ako integrálna súčasť Univerza, sám v sebe aj s ostatným svetom bol v harmonickej rovnováhe. Stvoriteľ prv než stvoril človeka pripravil mu všetko pre jeho zdravý a šťastný život. Človek bol stvorený tak, aby sa tešil z vynikajúceho zdravia a nie aby bojoval s chorobami a so smrťou. Avšak človek hneď na počiatku svojich dejín porušil harmóniu ako v sebe, tak i s okolím. Skazilo sa ľudské srdce (centrum duše) a vôľa sa naklonila k zlému. Srdce človeka je strediskom citového a duchovného života.


Prečo sa máme k sebe správať pekne
PhDr.Anna Krausová

   Názov tohto môjho príhovoru skrsol vo mne náhle – nečakane, aj keď som dlho nevedela čo bude jeho obsahom. Skôr ako po obsahu, pátrala som po príčine, prečo sa v mojej mysli vynorila práve táto myšlienka.
Možno to súvisí s biblickým, že láska k našim blízkym sa odvíja od nášho vzťahu k sebe samým (Dekalog: „Miluj svojho blížneho ako seba samého“). Dôležitosť jasného, pozitívneho vzťahu k sebe samému vyjadrujú aj citáty odzrkadľujúce skúsenosť ľudstva:
- Dostali ste telo. Či ho milujete alebo nie, bude vaše po celý čas vášho života;
- Najzložitejšia bytosť s akou sme sa kedy stretli a pracovali sme my sami;
- Jazdec, ktorého kôň nemá rád, ďaleko nezájde;
- Jediný človek, s ktorým budeš žiť po celý život, si ty sám a preto sa staraj o seba. Maj rád sám seba a potom budeš mať rád aj ostatných.


Šťavnaté enzýmy - najzdravšia prírodná strava
Ing. Jaroslav Pížl

   Bez vody nie je život...
Voda a slnko sú dva veľké dary leta ktoré sa nám teraz priam vnucujú. Ale tak ako všetko, aj toto treba užívať primerane, ale dostatočne. My však tieto dary užívame akosi rozporuplne. Dá sa napríklad trochu úsmevne konštatovať že: „Sme samá voda a možno trochu inteligencie“. A predsa s tou vodou nevieme narábať (tak isto ako s inteligenciou hoci jej máme menej ako vody), spolupracovať s ňou i keď jej naše telo obsahuje až 70 %. Okolo nás, v riekach, jazerách, moriach je jej prebytok a predsa sme veľmi často dehydratovaní. Vraj málo pijeme a keď sa už aj napijeme, nie vždy toho čo je nám na úžitok. Sú to zväčša rôzne druhy presladených (a to i umelinami), umelo prifarbených a prichutených nápojov, alkohol, káva,...


Ortomolekulárna medicína
MUDr.Ignác Škereň

   Tohtoročné letné stretnutie sa nesie v znamení Potrava, Pohyb, Psychika, ktoré sú považované za základné piliere, na ktorých stoji naše zdravie, vitalita, funkčný imunitný systém a primeraná výkonnosť do vysokého veku. Náš život by mal plynúť v harmónii aj s okolitou prírodou, vo vyváženosti vzťahov a primeranosti fyzickej a psychickej záťaže. Všetko čo sa prepína a platí to aj o potrave, pohybe a psychike, prináša nesúlad, disharmóniu, ktorú telo vie kompenzovať ak netrvá záťaž príliš dlho. Dlhotrvajúci stres, neprimeraná fyzická záťaž, či nadmerná konzumácia potravín poškodzujú a vyčerpávajú organizmus. Záleží od kompenzačných mechanizmov, či sa vie telo prispôsobiť zmenenej situácii. Pri ich vyčerpaní sa objavujú zdravotné ťažkosti aj samotné ochorenia.

Nekrátené prednášky sa nachádzajú v publikácii Potrava, pohyb, psychika, ŠVZ, 2012.

Doteraz boli vydané nasledovné publikácie:

Kopem si hrob nožom a vidličkou (1992),
Výživou ku zdraviu (1993),
Zdravie pre všetkých (1994),
O imunitnom systéme (1995),
O alergických chorobách (1996),
Civilizačné choroby (1997),
Potraviny – naše lieky (1998),
Životný štýl, najčastejšia príčina predčasnej smrti (1999),
Ľudia pre tretie tisícročie (2000),
Pripravme si budúcnosť (2001),
Spoznajme svoje slabé stránky (2002),
Aká bude cena zdravia (2003),
Ako a prečo starneme (2004),
Energia - základ života (2005),
Voľné radikály a antioxidanty - hrozba a ochrana (2006).
Naše kĺby, naše kosti (2007)
Detoxikácia - cesta ku zdraviu (2008)
Detoxikácia (2009)
Výživou proti rakovine (2010)
Obezita (2011)
Potrava, pohyb, psychika (2012)

Publikácie si môžete objednať prostredníctvom ponukového listu.

hore

Zmeny životného štýlu a stravovania odporúčame len pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Tieto stránky sú určené len pre súkromnú potrebu. Každé iné použitie materiálov nachádzajúcich sa na týchto stránkach je bez súhlasu prevádzkovateľa zakázané.