Obsah 7
Predhovor 9
Zborník prednášok 11
Vladimír Červenák: Etikoterapia - samoliečenie poznaním pravdy o sebe samom 13
Mária Fulová: Potrava, pohyb, psychika 18
Mária Kleňová: Diabetes mellitus 21
Mária Keňová: Výživa a dlhovekosť 28
Jozef Kraus: Psychika ako jeden zo základných pilierov nášho zdravia 38
Anna Krausová: Prečo sa máme k sebe správať pekne 43
Jaroslav Pížl: Šťavnaté enzýmy – najzdravšia prírodná strava 49
Ignác Škereň: Ortomolekulárna medicína 61
Naša poradňa 67
Otázky a odpovede 68
Malý receptár 71
Jedálny lístok 72
Makový dezert 74
Kalerábový šalát 74
Jablková saláma 75
Jablkový ocot 75
Pohanka s makom 76
Surová rajčinová omáčka 76
Jablkovo-makový dezert 77
Surová kapustnica 77
Tekvicové placky 77
Ovocný šalát s klíčkami 78
Slnečnicový koláč 78
Záver 79
Etikoterapiou, rozpoznaním pravdy o sebe k zdraviu
Mgr. Vladimír Červenák
Nedôvera ako príčina nespokojnosti, ochorení a utrpenia
Aby sme dobre porozumeli tomu, akým psychickým stavom je nedôvera, upresníme na úvod, čo je jej opakom, teda čo je dôvera?
Dôvera je oprávnená viera, teda taká, ktorá ma dôvodné opodstatnenie, teda viera s dôvodom pre vieru je dôverou. Tým dôvodom je poznanie. Teda nie slepá viera, ale viera podložená skúsenosťou, poznaním, pochopením je dôverou. Už táto jednoduchá definícia ukazuje, čím je nedôvera, je stavom bez skúseností, poznatkov, bez pochopenia, bez hlbokého poznania.
Potrava, pohyb, psychika
MUDr. Mária Fulová
Potrava, pohyb a psychika sú tri základné piliere zdravia. Veľa o nich hovoríme, veľa o nich vieme a stále pribúdajú nové informácie a možnosti.
Dnes by som chcela pripomenúť význam vitamínu D o ktorom si vedci mysleli, že jeho hlavnou úlohou je podporovať tvorbu kostí. Postupne sa ukázalo, že jeho účinok je oveľa širší.
D vitamín sa nachádza v potravinách živočíšneho pôvodu (mlieko, mliečne výrobky, vajcia, losos, makrela), takže časť z jeho dennej dávky môžeme získať z potravy. Väčšinu D vitamínu nám však zaisťuje slniečko – účinkom ultrafialových lúčov.
Diabetes mellitus
Ing. Mária Kleňová
Medzi najčastejšie sa vyskytujúce civilizačné choroby patrí porucha látkovej premeny, metabolizmu glukózy – cukrovka (Diabetes mellitus). Výskyt cukrovky sa za ostatných 40 rokov v slovenskej populácii zvýšil takmer 4-násobne. V celosvetovom meradle sa uvádza, že dnes počet osôb s lekársky zisteným diabetom dosahuje hranicu 200 miliónov Podľa odhadov to v roku 2025 bude už hrozivých 333 miliónov osôb. Cukrovka síce nefiguruje medzi najčastejšími príčinami úmrtia tak ako choroby srdca a ciev alebo onkologické ochorenia, no zaraďuje sa hneď po nich čo do nákladnosti liečenia. V súčasnosti je to 90 miliárd eur ročne.
Dlhovekosť a výživa
Ing. Mária Kleňová
U ľudí prebieha proces starnutia z fyziologického hľadiska rôznou rýchlosťou. Začiatok starnutia nemá pevne stanovený okamih, prebieha počas celého nášho života. Ozajstným problémom sa stáva skutočnosť, že človek sa odjakživa predčasne ubíja rôznymi sociologickými, psychickými a výživou podmienenými záťažami. Súčasné vedecké poznanie potvrdzuje vplyv všetkých uvedených činiteľov, no popri psycho-logických a sociálnych faktoroch posúva v súvislosti s procesom starnutia do rozhodujúcej úlohy náš spôsob života, najmä stravovanie.
Psychika ako jeden zo základných pilierov nášho zdravia
MUDr.Jozef Kraus
Z historických prameňov ľudstva vieme, že celý Kozmos bol stvorený v dokonalej harmónii. Tak isto človek, ako integrálna súčasť Univerza, sám v sebe aj s ostatným svetom bol v harmonickej rovnováhe. Stvoriteľ prv než stvoril človeka pripravil mu všetko pre jeho zdravý a šťastný život. Človek bol stvorený tak, aby sa tešil z vynikajúceho zdravia a nie aby bojoval s chorobami a so smrťou. Avšak človek hneď na počiatku svojich dejín porušil harmóniu ako v sebe, tak i s okolím. Skazilo sa ľudské srdce (centrum duše) a vôľa sa naklonila k zlému. Srdce človeka je strediskom citového a duchovného života.
Prečo sa máme k sebe správať pekne
PhDr.Anna Krausová
Názov tohto môjho príhovoru skrsol vo mne náhle – nečakane, aj keď som dlho nevedela čo bude jeho obsahom. Skôr ako po obsahu, pátrala som po príčine, prečo sa v mojej mysli vynorila práve táto myšlienka.
Možno to súvisí s biblickým, že láska k našim blízkym sa odvíja od nášho vzťahu k sebe samým (Dekalog: „Miluj svojho blížneho ako seba samého“). Dôležitosť jasného, pozitívneho vzťahu k sebe samému vyjadrujú aj citáty odzrkadľujúce skúsenosť ľudstva:
- Dostali ste telo. Či ho milujete alebo nie, bude vaše po celý čas vášho života;
- Najzložitejšia bytosť s akou sme sa kedy stretli a pracovali sme my sami;
- Jazdec, ktorého kôň nemá rád, ďaleko nezájde;
- Jediný človek, s ktorým budeš žiť po celý život, si ty sám a preto sa staraj o seba. Maj rád sám seba a potom budeš mať rád aj ostatných.
Šťavnaté enzýmy - najzdravšia prírodná strava
Ing. Jaroslav Pížl
Bez vody nie je život...
Voda a slnko sú dva veľké dary leta ktoré sa nám teraz priam vnucujú. Ale tak ako všetko, aj toto treba užívať primerane, ale dostatočne. My však tieto dary užívame akosi rozporuplne. Dá sa napríklad trochu úsmevne konštatovať že: „Sme samá voda a možno trochu inteligencie“. A predsa s tou vodou nevieme narábať (tak isto ako s inteligenciou hoci jej máme menej ako vody), spolupracovať s ňou i keď jej naše telo obsahuje až 70 %. Okolo nás, v riekach, jazerách, moriach je jej prebytok a predsa sme veľmi často dehydratovaní. Vraj málo pijeme a keď sa už aj napijeme, nie vždy toho čo je nám na úžitok. Sú to zväčša rôzne druhy presladených (a to i umelinami), umelo prifarbených a prichutených nápojov, alkohol, káva,...
Ortomolekulárna medicína
MUDr.Ignác Škereň
Tohtoročné letné stretnutie sa nesie v znamení Potrava, Pohyb, Psychika, ktoré sú považované za základné piliere, na ktorých stoji naše zdravie, vitalita, funkčný imunitný systém a primeraná výkonnosť do vysokého veku. Náš život by mal plynúť v harmónii aj s okolitou prírodou, vo vyváženosti vzťahov a primeranosti fyzickej a psychickej záťaže. Všetko čo sa prepína a platí to aj o potrave, pohybe a psychike, prináša nesúlad, disharmóniu, ktorú telo vie kompenzovať ak netrvá záťaž príliš dlho. Dlhotrvajúci stres, neprimeraná fyzická záťaž, či nadmerná konzumácia potravín poškodzujú a vyčerpávajú organizmus. Záleží od kompenzačných mechanizmov, či sa vie telo prispôsobiť zmenenej situácii. Pri ich vyčerpaní sa objavujú zdravotné ťažkosti aj samotné ochorenia.