Škola verejného zdravia, Chalupkova 24, 903 01, Senec, www.skolaverejnehozdravia.sk                         AUDIO
 
   
   Úvod
   Recepty
   Úvodom
   Smoothie
   Malinová torta
   Jaternicová kaša
   Slnečnicový koláč
   Semienkový koláč
   Vegetariánsky zajac
   Šaláty
   Šalát zo zemiakov...
   Šalát z jačmenných...
   Šípkový nápoj
   Grahamová žemlovka
   Dašie recepty

Recepty
 
Úvodom

   Skromné jedlo dnes väčšinou nie je centrom záujmu, skôr naopak. Pritom práve jednoduché jedlo s prevahou surových zložiek má pre naše zdravie rozhodujúci význam. U nás takéto stravovanie zatiaľ nie je veľmi rozšírené a ak sme sa teda rozhodli pre zmenu, môžeme sa rozhodnúť pre radikálny alebo postupný spôsob. V prvom prípade nám poslúži návrh stravovania na našej stránke, ak nemáme dostatok motivácie rozhodnem sa pre druhú možnosť. Začneme znižovať konzumáciu mäsa a mliečnych výrobkov, pekárenské výrobky z bielej múky vymeníme za celozrnné (čierne), soľ a cukor obmedzíme na minimum, začneme zvyšovať konzumáciu ovocia a zeleniny – ak nám surová zelenina spočiatku spôsobuje nafukovanie čriev, časť nahradíme ju jemne dusenou alebo varenou. Tento prechod zvyčajne trvá 1 – 2 mesiace. Dôležité je, aby sme používali kvalitné suroviny – kvalitný ocot, morskú soľ, ak sa dá sladíme medom, koreniny bez glutamanu sodného, suroviny čo najčerstvejšie, kvalitné tuky, za surova lisované oleje…

   Naša „kuchyňa” je veľmi jednoduchá – surové aj varené jedlá sa pripravujú ľahko a pomerne rýchlo. Často však počujem obavu, zdravá strava je drahá. Naopak, strava založená na báze rastlinných produktov je asi o 30% lacnejšia ako zmiešaná.

   Pripravovať takúto stravu dokáže bez problémov každý. Chcela by som Vám ponúknuť chutné surové a vegetariánske jedlá, ktoré nielen nasýtia, ale aj ozdravia.

 

Škola verejného zdravia
Chalupkova 24
903 01  Senec

Zmeny životného štýlu a stravovania odporúčame len pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Tieto stránky sú určené len pre súkromnú potrebu. Každé iné použitie materiálov nachádzajúcich sa na týchto stránkach je bez súhlasu prevádzkovateľa zakázané.