Škola verejného zdravia, Chalupkova 24, 903 01, Senec, www.skolaverejnehozdravia.sk                         AUDIO
 
   
   Úvod
   Prihlášky na kurzy
   Kurzy-Senec
   Kurzy-Piešťany
   Kurzy-V.Tatry
   Kurzy-Nimnica
   Kurzy-Harmónia
   Kurzy-Jasná
   Zájazd Vodice
   Zájazd Santiago
   Foto - Kurzy 2019 
   Foto - Kurzy 2018 
   Foto - Kurzy 2017 
   Foto - Kurzy 2016 
   Foto - Kurzy 2015 
   Foto - Kurzy 2014
   Foto - Kurzy 2013
   Foto - Kurzy 2012
   Kontakt

 oznam

 Kurzy 2021

posledná zmena
1.1.2021

Na prednáške

Hotel Ski and Wellness Residence Družba

Aquapark Senec

Kúpele Nimnica

Hotel Magnólia Piešťany

Vo voľných chviľach

Grand Hotel Bellevue

Túra na Kuklu

Meranie

Cvičenie

DETOXIKAČNÉ KURZY 2020

Anketový lístok

 

    Ak ste si už stihli prelistovať posledný zborník prednášok, našli ste tam aj výpovede niektorých účastníkov detoxikačných pobytov. Ich zdravotný stav sa výrazne zmenil – bolo to neraz veľké prekvapenie nielen pre samotných účastníkov, ale aj pre ich lekárov (veď niektorí účastníci prišli aj napriek nesúhlasu alebo zákazu svojho lekára). Zbavili sa veľkého množstva zbytočných kilogramov, tabletiek, inzulínu, ale aj bolestí, trápenia, neistoty, bezmocnosti a ich život má dnes oveľa vyššiu kvalitu ako pred niekoľkými mesiacmi. Ako je možné, že pacienti s dlhodobými ochoreniami (vysoký tlak – liečený 25 rokov ustúpil, ustúpila cukrovka liečená 14 rokov, zmizol zastaralý ekzém, ubudlo 30 kg nadváhy) si dokázali opäť vybudovať zdravie alebo si aspoň výrazne zlepšili svoj zdravotný stav?

    Počas detoxikácie účastníci zbavili svoje telo odpadových látok, obnovil sa bunečný metabolizmus, zlepšili sa funkcie orgánov a naplno sa rozbehol ozdravný proces. Zmena prebieha na úrovni telesnej i duševnej, pôst mierni hnev, prebúdza súcit, dodáva myšlienkam jasnosť, robí telo pružným, lieči bolesti, blahodarne pôsobí na zmyslové orgány (oči, uši).

    Väčšina ľudí nemá informácie o liečebných účinkoch pôstu. Pritom je to veľmi účinná metóda, ktorá si dokáže poradiť s mnohými chronickými chorobami. Samozrejme, aj preventívne účinky sú rovnako efektívne. Liečenie pôstom sa používalo už od čias Hippokrata (460 rokov pred n.l) a používa sa nepretržite do dnešnej doby, žiaľ iba v niektorých lokalitách. U nás sa ešte len začínajú využívať nespočetné účinky tejto jednoduchej a finančne nenáročnej liečebnej metódy.

Termíny kurzov 2020

Kliknite prosím na zvolený termín. Termíny, ktoré sú prečiarknuté, sú už obsadené. Ak sa prihlásite na takýto termín, budeme Vás evidovať ako náhradníka.

     Kurzy (v tabuľke vyznačené bledozelenou farbou) sa uskutočnia v Centre ďalšieho vzdelávania UK v Modre - Harmónii. Podrobné informácie nájdete tu.

     Kurzy (v tabuľke vyznačené hnedou farbou) sa uskutočnia v Jasnej v Nízkych Tatrách. Podrobné informácie nájdete tu.

     Kurzy (v tabuľke vyznačené zelenou farbou) sa uskutočnia v hoteli Magnólia v Piešťanoch. Podrobné informácie nájdete tu.

     Kurzy (v tabuľke vyznačené modrou farbou) sa uskutočnia v Hoteli Zátoka v Senci. Podrobné informácie nájdete tu.

     Kurzy (v tabuľke vyznačené zlatou farbou) sa uskutočnia v Kúpeľoch Nimnica. Podrobné informácie nájdete tu.

     Kurzy (v tabuľke vyznačené tmavozelenou farbou) sa uskutočnia vo Vysokých Tatrách v Grand Hoteli Bellevue v Hornom Smokovci. Podrobné informácie nájdete tu.

     Poznávací a pútnický zájazd do Santiago de Compostela (v tabuľke vyznačený fialovou farbou) sa uskutoční v Španielsku. Podrobné informácie nájdete tu.


    Spôsob a dĺžku hladovania treba pod dohľadom lekára prispôsobiť zdravotnému stavu pacienta. Pri chronických a dlhotrvajúcich ochoreniach jednorazový pôst nestačí, aj keď nám pomôže k zreteľnému zlepšeniu zdravia. Tu je potrebné opakované využitie pôstu, 3–4 týždne máme racionálnu stravu, potom jeden týždeň pôstu. Toto opakujeme niekoľkokrát, najlepšie dovtedy, kým choroba úplne neustúpi.

    Preventívne pôstenie si rozdelíme na 3–4 týždenné pôsty v priebehu celého roka, vhodné je dodržiavať každý týždeň jeden odľahčovací alebo pôstny deň, prípadne raz za mesiac 2–3 pôstne dni (pôstny víkend).

    Po ukončení pôstu nastupuje obdobie prechodu na bežnú stravu. Tento prechod je veľmi dôležitý – môže výsledok pôstu posilniť alebo oslabiť. Správne má prechod trvať toľko dní, koľko sme sa postili, musí byť jemný – ako prvé jedlo po pôste je vhodné nastrúhané alebo rozmixované surové ovocie (nie banány). V ďalších dňoch potom pomaly zvyšujeme dávky a pridávame postupne ďalšie jedlo.
    V zahraničí sú známe početné sanatória kde základnou terapiou je liečebné hladovanie. Rovnako dôležité sú aj preventívne pobyty. Na Slovenku zatiaľ takéto zariadenie nemáme. Je to veľká škoda, mohli by sme zmierniť utrpenie tisícov chorých a ešte aj ušetriť veľkú finančnú čiastku pre núdznych. V Nemecku, vo Švajčiarsku, v Škandinávii ale aj v Rusku sú špeciálne zariadenia kde základnou liečebnou metódou je pôst. Pri vysokom výskyte srdcovocievnych ochorení na Slovensku by masovejšie využívanie tejto jednoduchej metódy mohlo byť veľmi užitočné. Posúva sa vek odchodu do dôchodku. Byť zdravý aj po šesťdesiatke sa stáva nevyhnutnosťou, veď chronické ochorenia v produktívnom veku prinášajú okrem utrpenia aj výraznú zmenu sociálneho postavenia nielen samotného pacienta ale aj celej jeho rodiny. Príbehy účastníkov detoxikačných pobytov si môžete pozrieť tu.

Škola verejného zdravia
Chalupkova 24
903 01  Senec

hore

späť

Zmeny životného štýlu a stravovania odporúčame len pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Tieto stránky sú určené len pre súkromnú potrebu. Každé iné použitie materiálov nachádzajúcich sa na týchto stránkach je bez súhlasu prevádzkovateľa zakázané.