Škola verejného zdravia, Chalupkova 24, 903 01, Senec, www.skolaverejnehozdravia.sk                         AUDIO
 
   
   Úvod
   Naši spolupracovníci
   Aktivity
   Poradňa
   Recepty
   Liečení pacienti
   Prednášky
   Prihlášky do ŠVZ
   XIX. LS
   Kurzy
   Prihlášky na kurzy
   Prečítajte si
   Boli ste na detoxe...
   Cukrová generácia
   Sme Klobáskovci ...
   Detox dvakrát za rok
   Detox na vlastnej koži
   Zázračná strava
   Môj detox
   Recept na večnú...
   Pôst a detoxikácia
   Kráľovská liečba
   Význam pohybu ...
   Medicína pre 21.stor.
   Životný šýl
   Naša Zita Obezita
   Každý deň 5 porcií ...
   Zázračná lekárka
   Naša poradňa
   Ako si udržať pevné..
   Detoxikácia
   Archív
   Kniha návštev
 oznam
posledná zmena
21.5.2021
Prečítajte si

Boli ste už niekedy na detoxikačnom pobyte?

Aktuálne sa pripravujem na týždenný detoxikačný pobyt vo švajčiarskom kantone Valais, v dedinke Val-d'Illiez. V pôstnych pobytoch nie som žiadny začiatočník, absolvovala som ich na Slovensku niekoľko. A nedám na ne dopustiť:-)

My gurmáni to máme v živote ťažké. Teda aspoň tí, ktorí chcú nielen chutne jesť, samozrejme aj s občasnými prehreškami, ale aj zostať štíhli. Aj si pochutnávať po večeroch na dobrom syre a kvalitnom víne, prípadne čokoládovom dezerte, aj zostať zdraví a aktívni vo vyššom veku. Tento problém riešim celý život:-) Názory na detoxikačné pobyty sú rôzne, a to i v radoch odbornej verejnosti. Ja som však na základe vlastnej skúsenosti zanieteným fanúšikom tejto očistnej metódy. O pobyte som sa dozvedela od mojej kamarátky Katky zo Senice pred 10 rokmi. Seničania sú vždy o krok vpred:-) Ani chvíľu som nezaváhala a prihlásila som sa na detoxikačný pobyt do Senca, ktorý organizuje MUDr. Mária Fulová v rámci Školy verejného zdravia. Detoxikácia prebiehala pod dohľadom lekára a prispôsobuje sa zdravotnému stavu účastníka. Závisí od vás ako ku kurzu pristúpite a či vydržíte celý týždeň fungovať len na ovocných a zeleninových šťavách či očistných čajoch. Môže sa to zdať náročné, ale opak je pravdou. Pre mňa je to dovolenka. Pozrite na tú prírodnú scenériu Slnečných jazier.

Takto prenádherne je v Senci na prelome marca/apríla. Okolo jazera môžete absolvovať každodenné prechádzky.

Keď si zoberiete dobrého parťáka: partnera, prípadne kamarátku, môžete sa počas detoxu zabávať aj takto:

V reštaurácii pri prázdnom stole je síce trochu smutno, ale bylinkový čaj sme si určite dopriali.

S kamarátkou je na pobyte bezkonkurečne, môžete prerozprávať celé dni a noci:-) S detoxom tela prichádza i detox duše. Až sa vám zdá pobyt príliš krátky.

Voľba detoxikačného kurzu v Senci nebola náhodná. Slnečné jazerá sú obľúbenou rekreačnou lokalitou neďaleko Bratislavy. Jazero s rozlohou vyše 100 ha poskytuje rôzne možnosti pre športové i relaxačné aktivity. K Sencu mám špeciálny vzťah od detstva. Môj otec, ktorý takmer celý život pracoval pre denník Práca (pamätáte si Maturitu odborára?) sa staral okrem iného aj o podnikové chaty, aj o tú v Senci. Prázdniny pri Slnečných jazerách boli samozrejmosťou. Odvtedy prešli Slnečné jazerá veľkou zmenou. V areáli Sever, kde tradične stanovali českí turisti, je vybudovaný Aquapark. V areáli Juh si pamätám obrovský nános štrku, ktorý ma vždy fascinoval. Možno nebol až taký veľký, ale mne sa zdal v sedemdesiatych rokoch minulého storočia pozoruhodný:-) Aj som sa ho raz vybrala sama preskúmať na takom klasickom drevenom člne s dvomi veslami. Doveslovala som asi do polovičky jazera a prudký vietor ma začal nekontrolovateľne unášať. Ujal sa ma neznámy záchranca a dopravil šťastne na breh. Nemala som ani 10 rokov, ale nikto z dospelých  si moju minimálne dvojhodinovú neprítomnosť nevšimol. Také bolo detstvo v 70-tych rokoch:-) 

Teraz som ale naozaj veľmi odbočila od témy:-) Poďme späť k detoxikácii, počas ktorej sa zbavíte odpadových látok, obnovíte bunečný metabolizmus, zlepšíte funkcie orgánov a rozbehnete ozdravný proces v tele. Pôst je veľmi účinná metóda na liečenie mnohých chronických chorôb: cukrovka, ekzém, vysoký tlak, bolesti kľbov, obezita atď. Samozrejme tieto hodnotenia patria do kompetencie lekárov, ja môžem len potvrdiť, že takéto zlepšenia uvádzajú mnohí absolventi kurzov. Mňa chronické choroby zatiaľ obchádzajú a tak sa k tomu nemôžem vyjadriť uvedením vlastnej skúsenosti. Avšak ten neuveriteľný príliv blahodárnej energie a duševnej pohody, umocnený úbytkom na váhe je zreteľný.

Myslím si, že výber miesta pobytu je veľmi dôležitý. Na pobytoch som  bola aj vo Vysokých Tatrách. A v tomto prípade je to už dovolenka snov. Denné prechádzky okolo Štrbského Plesa, exkurzia po kaviarničkach v Starom Smokovci, či špacírky v Tatranskej Lomnici sú pre mňa vždy sviatkom. Tie mi zase pripomínajú nespočetné Školy v prírode v Detskom raji v Tatranskej Lesnej, ktoré som absolvovala s mojimi neopakovateľnými kolegyňami zo Základnej školy v Devínskej Novej Vsi:-) Samozrejme by bolo hriechom nevyužiť toto prostredie aj na ľahšiu turistiku, či už k vodopádom, alebo k vysokohorským chatám a plesám.

Bonusom týchto pobytov sú večerné prednášky na tému zdravého stravovania a prevencie civilizačných chorôb. Všetko je založené na vašej dobrovoľnosti a pevnej vôli. Keď som absolvovala pobyt prvýkrát s mojim priateľom, chcela som mu ukázať popri detoxe naše podmanivé Tatry. Dovtedy poznal len jeho obľúbený Tatranský čaj, ktorý určite zohral nemalú úlohu v jeho rozhodnutí navštíviť Tatry.  Získala som ho tiež s ubezpečením, že on si môže pobyt užívať ako turista, bez detoxu:-) Na moje prekvapenie absolvoval detox so mnou, a veru si ho už aj niekoľkokrát zopakoval. 

Pozrite ako to Švajčiarovi pristane vo Vysokých Tatrách:-)

Aktuálne máme prípravnú fázu na detoxikačný pobyt v švajčiarskej dedinke Val-d'Illiez. Zmenili sme stravovanie a konzumujeme predovšetkým surovú stravu, ovocie a zeleninu. Musíme vynechať živočíšne potraviny, biele škroby a tiež upraviť pitný režim. Začínam si baliť turistický odev a samozrejme nejakú dobrú knižku. A určite napíšem blog, som zvedavá ako detox zorganizujú Švajčiari. Samozrejme, že som si už naštudovala okolie dedinky Val-d'Illiez a dozvedela som sa o tomto regióne veľa zaujímavostí.

Val-d'Illiez (https://www.regiondentsdumidi.ch/)

Je to región pohoria Dents du Midi (Zuby poludnia) v Chablaisových Alpách. Masív dlhý tri kilometre tvori 7 vápencových vrcholov a je symbolom regiónu. V minulosti údajne podľa vrchov určovali miestni obyvatelia čas, preto asi aj názov Zuby poludnia:-)  

Sedem vrcholov pohoria Dents du Midi (https://lesdentsdumidi.ch/)

Hrebeňovka Dents Blanche ponúka nádherné výhľady do údolia rieky Rhône i na vodnú nádrž Lac de Salanfe. Počas túr môžete obdivovať alpské jazerá, ľadovce, vodopády či horské priesmyky.

Dents du Midi (https://www.saint-maurice.ch/)

Myslím, že to bude úžasné :-)

 

Tento blog zverejňujeme s láskavým zvolením autorky, mnohonásobnej účastníčky našich detoxikačných kurzov. Originál nájdete na: https://sonafrohlichova.blog.sme.sk/c/561026/boli-ste-uz-niekedy-na-detoxikacnom-pobyte.html

späť

Zmeny životného štýlu a stravovania odporúčame len pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Tieto stránky sú určené len pre súkromnú potrebu. Každé iné použitie materiálov nachádzajúcich sa na týchto stránkach je bez súhlasu prevázkovateľa zakázané.