Škola verejného zdravia, Chalupkova 24, 903 01, Senec, www.skolaverejnehozdravia.sk                         AUDIO
 
   
   Úvod
   Naši spolupracovníci
   Aktivity
   Poradňa
   Recepty
   Liečení pacienti
   Prednášky
   Prihlášky do ŠVZ
   XIX. LS
   Kurzy
   Prihlášky na kurzy
   Prečítajte si
   Sme Klobáskovci ...
   Detox dvakrát za rok
   Detox na vlastnej koži
   Zázračná strava
   Môj detox
   Recept na večnú...
   Pôst a detoxikácia
   Kráľovská liečba
   Význam pohybu ...
   Medicína pre 21.stor.
   Životný šýl
   Naša Zita Obezita
   Každý deň 5 porcií ...
   Zázračná lekárka
   Naša poradňa
   Ako si udržať pevné..
   Detoxikácia
   Archív
   Kniha návštev
 oznam
posledná zmena
1.1.2015
Prečítajte si

Detox na vlastnej koži: Po týždňovej kúre som omladla o 6 rokov!

16.12.2013, Adriana Forgáčová, Madam Eva

 

Menej tuku, viac svalovej hmoty, rýchlejší metabolizmus, 3 kilá dolu a môj metabolický vek je o 6 rokov nižší ako skutočný. Toto sa oplatilo podstúpiť.

Jednorazový týždňový detox má skôr preventívny charakter a z dlhodobého hľadiska nič nerieši, ak sa potom vrátite k pôvodnej strave a návykom.

Hladuj, až kým nevyzdravieš

Týždňový detox by mal byť začiatkom nového životného štýlu a spôsobu stravovania. Preventívny týždňový pôst by sme mali zopakovať aspoň dvakrát ročne – jar a jeseň sú najvhodnejšie obdobia. Ak si chceme zachovať všetko, čo sme ním získali, mali by sme mať pôstny jeden deň v týždni alebo jeden víkend v mesiaci. Veľmi dôležitý je prechod na normálnu stravu.

Musí byť opatrný, postupný a mal by trvať aspoň tak dlho ako samotný pôst, v ideálnom prípade 10 – 14 dní. Pri dlhodobých a chronických chorobách prevencia nestačí. Po týždni pôstu treba 3 – 4 týždne dodržiavať prísnu racionálnu stravu, potom zas týždeň pôstu. A takto to treba opakovať, až kým ochorenie úplne neustúpi. Vo svete existujú zariadenia, kde pacientov liečia hladovkou a surovými šťavami. Funguje to spoľahlivo v Nemecku, vo Švajčiarsku a v Škandinávii. Aj u nás sme mali takéto zariadenie – s veľkou záhradou, kde sa pacienti v rámci terapie starali o ovocné stromy, zeleninové hriadky a záhony s bylinkami. Žiaľ, už pár rokov nefunguje a chátra.

Na vlastnej koži

Začiatkom septembra som v plnej poľnej nastúpila na detoxikačný pobyt v Škole verejného zdravia neďaleko Modry. Za sebou som mala zhruba týždňovú prípravu – bolo treba obmedziť živočíšne potraviny, piť detoxikačné čaje, dva litre citrónovej vody a pridať aspoň 30 minút pohybu denne. Doma som si pred odchodom uchmatla pol jablka a potom už nič, len tekutiny. Ráno a večer sme dostávali očistné bylinkové čaje a na každý deň dve pollitrové fľaše zeleninovej a ovocnej šťavy.

K tomu bolo treba vypiť ešte aspoň liter citrónovej vody. Dopoludnia boli na programe túry – 8 až 10 kilometrov lesom, z veľkej časti do kopca, popoludní relax, sauna, masáže, cvičenie, večer čaj a zaujímavá prednáška. Nič z toho nie je povinné, ale všetko sa oplatí absolvovať. Prvý deň bol krutý. Popoludní začal byť hlad nepríjemný, nastúpila bolesť hlavy, bolo mi chladno a nanič. Nepríjemné príznaky – hlad, podráždenosť a bolesť hlavy – trvajú približne 24 – 48 hodín. Potom si telo zvykne, žalúdok prestane produkovať šťavy a hlad zmizne. Potvrdzujem.


Týždeň bez povinností

Druhý deň nás čakal výstup na Zochovu chatu – 5 km lesom mierne do kopca. Len so šťavou a s vodou z batoha to zvládli – pomaličkým tempom – aj tie extra obézne a nie zdravé. Hore som si za odmenu dala kávu (aj s cukrom, aj s mliekom, nech!). Okamžite ma prestala bolieť hlava, slnko hrialo a svet bol úžasný. V tej chvíli som vedela, že už si to budem len užívať. A užívala som si. Voňavý a tichý les s krásnymi vyhliadkami. Masáže a wellness v neďalekom horskom hoteli. Ticho na izbe, čítanie v posteli a popoludňajší spánok. Týždeň bez povinností, termínov, bez domácnosti a jej hladných členov.

Týždeň sama so sebou, každý deň ľahšia, oddýchnutejšia, spokojnejšia. V noci som spala tuho a pokojne, ráno som sa budila s čistou a jasnou hlavou. Nepamätám sa, kedy som sa cítila naposledy tak dobre. Tak ľahko, tak čisto, tak spokojne. Ten pocit, že vládzem, že sa mi chce, že sa z vecí teším, mám chuť niečo robiť a ide mi to – ten je úžasný. Všetko sa dialo bez veľkých drám – žiadne trápne toaletné príhody, čudné telesné procesy a podobné šoky.

Šťavnatá tridsiatnička

Intenzívnejšie som sa potila, pár dní po detoxe sa objavilo zopár vyrážok na tvári, dvakrát som rezkejšie zabehla na toaletu a to bolo všetko. Porovnanie meraní na začiatku a konci pobytu každého povzbudí. Menej tuku, viac svalovej hmoty, rýchlejší metabolizmus a pohyb všetkých dôležitých hodnôt (krvný tlak, objem kostí, vody, vnútorného tuku, BMI a pod.) správnym smerom. Za týždeň som sa zbavila troch kíl a môj metabolický vek je o 6 rokov nižší ako skutočný. Som šťavnatá vysmiata 30+. Vyzerám tak, cítim sa tak, je mi fajn.

Viete, čo je horšie ako hladovka?

Odpočívať, čítať, wellnessovať, prechádzať sa po lese a celý týždeň nejesť je úplná „brnkačka“. Skutočná výzva ma čakala doma. Keď začnete jesť, žalúdok sa opäť prebudí a začne si pýtať. Všetko! Víkend po návrate bol zlý, nezapieram – najprv nákup v potravinách, ráno natieram chlapcom vianočku, varím výdatný tradičný obed a pečiem mafiny (som masochistka!). Tajne oblizujem varechy, vyškrabkávam zvyšky na tanieri, čo nedojedli deti....

Trpím a som zlá!

Motivačne si chodím obliekať všetky tesné rifle, z ktorých som ešte pred dvoma týždňami prevísala, a obzerám sa v zrkadle. Je to dobré, moja, vydrž! Toto bude kľúčový týždeň. Začíname malými dávkami surovej zeleniny a ovocia, postupne pridávame ľahký zeleninový vývar, strukoviny, obilniny, vajíčka a opatrne aj ďalšie živočíšne potraviny. Je to trocha, ako keď batoľa prechádza na tuhú stravu – skúšame ďalšie a ďalšie zložky a sledujeme, čo to s nami robí. Mne evidentne nesedia veci, v ktorých je biela múka. Ryžu, zemiaky a mäso si dávam cez víkend, keď varím vo veľkých hrncoch pre svoju chlapskú družinu.

Mlieko používam len do kávy, niektoré syry občas do šalátu a čokoľvek smotanové sa mi doslova prieči. Skúšam a experimentujem, zachutila mi tekvica, znesiem cícer, miesto cestovín si k omáčkam robím restovanú cuketu, namiesto chleba opečenú tortillu, a keď ma schmatne za vlasy pažravosť a PMS, chrúmem sezamovo-medové rezy alebo opražené slnečnicové semienka ako veverica.

Aj celulitída ustupuje!

Alkohol na mňa účinkuje devastačne – po dvoch ľahkých strekoch sa ráno zobudím s pocitom ťažkej opice. Čo je dosť nemilé, lebo víno mi chutiť neprestalo. V každom prípade sa mi darí držať váhu na prijateľnom čísle, a keď dva dni necvičím, som nesvoja. Mám evidentne lepšiu pleť aj vlasy, nenafukuje mi brucho a aj celulitída pomaly (veeeľmi pomaly) ustupuje. Z detoxu som prišla taká nadšená a prežiarená, že sa naň vzápätí namotali tri moje kamarátky.

Medzičasom sa už z pobytu vrátila kolegyňa Evička. Odchádzala vyčerpaná, zvädnutá, bledá a... ehm, troška nevrlá. Po týždni už vysmiata ako lečo a o päť kíl chudšia preháňala celú redakciu len s jabĺčkom a fľašou mrkvovej šťavy na stole. Čisté telo, čistá hlava, nový človek. Ten pocit vás dostane. A chcete ho zažívať stále.

 

Škola verejného zdravia 

Vedie ju lekárka Mária Fulová – pôvodne pediatrička, dnes diagnostička. O biologickú medicínu sa začala zaujímať, keď bola mladou mamou malých detí. Na vlastnej rodine si overovala, ako zloženie stravy a jej kvalita ovplyvňujú a menia náš zdravotný stav.

Už takmer dve desaťročia vedie Školu verejného zdravia. Pravidelné detoxikačné kurzy – ozdravné pôstne pobytové školenia, kde sa klientom intenzívne venuje. Vedie bezplatnú telefonickú a online poradňu a za tie roky pracovala s tisíckami pacientov. Mnohí z nich sa vďaka radikálnej zmene stravovania dokázali zbaviť dlhodobých zdravotných problémov a obrátiť svoj život o 180 stupňov.

 
Zmeny životného štýlu a stravovania odporúčame len pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Tieto stránky sú určené len pre súkromnú potrebu. Každé iné použitie materiálov nachádzajúcich sa na týchto stránkach je bez súhlasu prevázkovateľa zakázané.