Škola verejného zdravia, Chalupkova 24, 903 01, Senec, www.skolaverejnehozdravia.sk                         AUDIO
 
   
   Úvod
   Recepty
   Úvodom
   Smoothie
   Banánový chlebík
   Malinová torta
   Jaternicová kaša
   Slnečnicový koláč
   Semienkový koláč
   Vegetariánsky zajac
   Šaláty
   Šalát zo zemiakov...
   Šalát z jačmenných...
   Šípkový nápoj
   Grahamová žemlovka
   Dašie recepty

Recepty
 
Úvodom

   Skromné jedlo dnes väčšinou nie je centrom záujmu, skôr naopak. Pritom práve jednoduché jedlo s prevahou surových zložiek má pre naše zdravie rozhodujúci význam. U nás takéto stravovanie zatiaľ nie je veľmi rozšírené a ak sme sa teda rozhodli pre zmenu, môžeme sa rozhodnúť pre radikálny alebo postupný spôsob. V prvom prípade nám poslúži návrh stravovania na našej stránke, ak nemáme dostatok motivácie rozhodnem sa pre druhú možnosť. Začneme znižovať konzumáciu mäsa a mliečnych výrobkov, pekárenské výrobky z bielej múky vymeníme za celozrnné (čierne), soľ a cukor obmedzíme na minimum, začneme zvyšovať konzumáciu ovocia a zeleniny – ak nám surová zelenina spočiatku spôsobuje nafukovanie čriev, časť nahradíme ju jemne dusenou alebo varenou. Tento prechod zvyčajne trvá 1 – 2 mesiace. Dôležité je, aby sme používali kvalitné suroviny – kvalitný ocot, morskú soľ, ak sa dá sladíme medom, koreniny bez glutamanu sodného, suroviny čo najčerstvejšie, kvalitné tuky, za surova lisované oleje…

   Naša „kuchyňa” je veľmi jednoduchá – surové aj varené jedlá sa pripravujú ľahko a pomerne rýchlo. Často však počujem obavu, zdravá strava je drahá. Naopak, strava založená na báze rastlinných produktov je asi o 30% lacnejšia ako zmiešaná.

   Pripravovať takúto stravu dokáže bez problémov každý. Chcela by som Vám ponúknuť chutné surové a vegetariánske jedlá, ktoré nielen nasýtia, ale aj ozdravia.

 

Škola verejného zdravia
Chalupkova 24
903 01  Senec

Zmeny životného štýlu a stravovania odporúčame len pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Tieto stránky sú určené len pre súkromnú potrebu. Každé iné použitie materiálov nachádzajúcich sa na týchto stránkach je bez súhlasu prevádzkovateľa zakázané.