KURZY VARENIA 2012
Kliknite prosím na zvolený termín.
Termíny, ktoré sú prečiarknuté, sú už obsadené. Ak sa prihlásite na takýto termín, budeme Vás evidovať ako náhradníka.
Štatistiky sú neúprosné – ľudí s nadváhou neustále pribúda – napriek tomu, že informácií aj možností ako zdravo žiť dnes už máme dostatok. Základné živiny, tuky, bielkoviny a sacharidy si môžeme zabez-pečiť z rôznych zdraviu prospešných potravín, napriek tomu má stále viac ľudí problém s telesnou váhou a pribúdajú aj sprievodné ochorenia, napríklad cukrovka.
Pri výbere potravín si najčastejšie všímame obsah tukov – ich denný príjem sa nám darí ustrážiť. Podo-bne je to aj s bielkovinami. O sacharidoch máme prevažne pochvalné referencie – sú ľahko stráviteľné, kaloricky prijateľné, obsahujú vlákninu, antioxidanty a ďalšie potrebné látky. Dlhé roky sa odporúča strava s nízkym obsahom tuku a s prevahou sacharidov. Spotreba tukov je v poslednom období približne rovna-ká, napriek tomu počet obéznych stúpa. Môže za to tuk? Ukazuje sa že nie – kým jeho spotreba je skôr stabilizovaná, konzumácia obilnín (sacharidov) sa výrazne zvýšila. Pri ich doporučovaní sme zabudli spropagovať, že sacharidy musia byť komplexné (zložité), ktoré sa postupne štiepia na jedno-duchšie formy a z nich telo pomaly a pomerne dlho získava potrebnú energiu. V obchodoch vidíme plné regály sušienok, keksov, perníkov, tyčiniek či lupienkov ktoré o sebe informujú že sú plné energie a ľahko stráviteľné. Žiaľ, majú pravdu. Obsahujú jednoduché cukry, ktoré sa v rekordnom čase presunú do krvi a dodajú nám nárazovo obrovské množstvo krvného cukru – glukózy. Časť ostáva energeticky nevyužitá a mení sa na tuk. Ak by sa takéto množstvo glukózy tvorilo postupne, vystačilo by na niekoľko hodín. Rýchlosť trávenia sacharidov a rýchlosť akou sa zvyšuje hladina krvného cukru (glukózy) je významným faktorom ktorý vplýva na našu hmotnosť. Naša váha závisí nielen od toho čo zjeme ale výrazne aj od toho, ako rýchlo náš organizmus jedlo využije.
Rýchlosť tvorby glukózy sa nazýva glykemický index (GI). Čím vyšší je glykemický index tým menej je daná potravina vhodná pre správnu životosprávu. Najvyšší GI majú potraviny s vysokým obsahom jednoduchých cukrov - biele chleby, pečivo, knedle, koláče, pivo... Najnižší glykemický index majú potraviny s vysokým podielom komplexných polysacharidov a vlákniny - ovocie, zelenina, orecho-viny, semená, strukoviny.
V bežnom živote (najčastejšie z neinformovanosti) konzumujeme jednoduché sacharidy s vysokým GI aj niekoľkokrát denne, čo sa najneskôr okolo štyridsiatky prejavuje postupným zvyšovaním telesnej váhy. Väčšinou si to vôbec neuvedomujeme, ale „tukotvorné“ jednoduché sacharidy sa stali chutnou a príjem-nou (zároveň nebezpečnou) súčasťou dnešného života – pri vykladaní nákupu si odlomíme kus rožka alebo odrežeme voňavú kôrku z chleba, varíme dobrú polievku či omáčku a zahustíme zápražkou či zát-repkou aby neboli vodové, biela ryža, zemiaky, knedle, placky, pyré či nákypy sú neodmysliteľnými stálicami na našich tanieroch. Náš jedálniček ovládli jednoduché cukry – v detstve piškóty a rôzne kaše, s pribúdajúcimi rokmi sa repertoár utešene rozširuje, nielen doma ale aj na ulici (wafle, pizza, hot-dog, placky, palacinky, langoše..), majú vysoký GI ale ťažko je odolať. A tak väčšine z nás pribúdajú nielen roky ale aj kilogramy a choroby.
Konzumácia potravín s nízkym glykemickým indexom výrazne znižuje riziko srdcovocievnych ochorení a cukrovky, zároveň upravuje zvýšenú telesnú váhu natrvalo. Polievky, omáčky, prílohy, koláčiky, placky, fašírky, sadajú pripraviť tak aby sme sa najedli, aby sme si pochutnali ale nepribrali resp. schudli. Predovšetkým však, aby sme si vybudovali pevné zdravie.
Druhým dôležitým a nespochybniteľným faktorom je prítomnosť dostatočného množstva aktívnych enzýmov v každom jedle. Toto bude základnou úlohou na kurze varenia – používať potraviny s nízkym GI a s vysokým obsahom živých enzýmov. Konzumácia takýchto potravín je vhodná pre zdravých ako prevencia civilizačných chorôb ale najmä pre obéznych a zdravotne postihnutých na opätovné vybudovanie zdravia.
Ak sa dvaja ľudia stravujú diétou s rovnakou kalorickou hodnotou ľahšie schudne ten, ktorý si vyberá potraviny s nízkym glykemickým indexom.
Kurzy varenia sa uskutočňujú v Centre ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského v Modre – Harmónii v tichom prostredí Malých Karpát. Krásna príroda ponúka vhodné podmienky aj na prechádzky a túry (Zochova chata, Veľká Homola, Kukla, Tisove skaly, Zámčisko), návštevu kultúrnych pamiatok (Múzeum Ľ.Štúra, Pamätná izba Ľ.Štúra, Galéria I.Bizmayera), návštevu modranskej Majoliky alebo prevádzky na výrobu keramiky.
Ubytovanie je v 2-posteľových, prípadne 3-posteľových izbách s WC, sprchou a terasou. K dispozícii je fitnes, biliard, stolný tenis, volejbal, tenisový kurt, TV, video, satelit, internet, sauna.
V cene pobytu je aj ubytovanie, strava, odborné prednášky, literatúra. Kurzy varenia vedie MUDr.Mária Fulová. Kurzy sa začínajú vo štvrtok, odchod je v sobotu. Predbežná cena kurzu je 90 €. Ďalšie infor-mácie (termín nástupu, príprava na pobyt, platba) zašleme prihláseným účastníkom najneskôr mesiac pred nástupom.
Informácie: tel. číslo: 02 4592 4319 (pondelok, streda 20:00-21:30 hod. okrem termínov detoxikač-nýcha rekondičných pobytov a kurzov).
Počas detoxikačných kurzov môžete zavolať na tel.číslo: 0917 213 627 (v pondelok a stredu 21:00-22:00 hod.).
Škola verejného zdravia
Chalupkova 24
903 01 Senec
|