Ako sa zdravo stravovať
V súčasnosti máme žiaľ, čoraz menej fyzickej aktivity. Energetický výdaj je teda malý, príjem energie vysoký. Výsledkom je nielen nadváha, ale aj rôzne metabolické poruchy – vysoký krvný cukor, cholesterol, tuky, ... Najlepšou obranou je zmena zloženia stravy. Našou najlepšou potravinovou základňou je surové ovocie, zelenina, orechy, olejnaté semená a jemne pripravené strukoviny a obilniny. Surové zložky by mali tvoriť až 75% denného jedla.
Osnova denného stravovania je veľmi jednoduchá a každý si ju ľahko prispôsobí svojim potrebám a želaniam.
Ráno prijímame najprv tekutiny – nie sladené. Vhodné sú bylinné čaje ale stačí aj čistá voda, prípadne s troškou citrónovej šťavy. Ak chceme urobiť pre svoje zdravie čosi naviac, tak 15 minút po čaji vypijeme pohár zeleninovej šťavy.
Po šťave je vhodná malá prestávka (15 minút) a môžeme si dať prvé tuhé jedlo – surové ovocie – koľko nám chutí. Najvhodnejšie sú šťavnaté druhy, banány radšej až na desiatu. Surové ovocie môžeme jesť vždy keď sme hladní.
Medzi 10 – 11 hodinou, aspoň pol hodiny po poslednom ovocí, zjeme 2 – 3 polievkové lyžice orechov alebo olejnatých semien. Denná dávka je 30 – 60g. Trávia sa pomerne dlho, preto ich po 14. hodine už nejeme. V zažívacích orgánoch by sa nemali miešať s inými potravinami, lebo by sa znehodnotili. Jeme ich vždy nalačno, nasledujúce 2 hodiny nebudeme nič jesť.
V priebehu dopoludnia nezabudnime piť – každé 2 hodiny pohár vody.
Na obed si dáme najprv hlavný chod – surový zeleninový šalát (20, 30 i viac dg, aby sme sa príjemne nasýtili). Po krátkej prestávke si dáme varené jedlo. Platí, že vždy zjeme najprv surový zeleninový šalát a až potom jeme varené jedlo – malo by ho byť až o polovicu menej ako šalátu.
Ak popoludní pocítime hlad, zaženieme ho ovocím alebo zeleninou.
Večeru si pripravíme podobne ako obed – najprv šalát, po ňom niečo jednoduché. Ak je to možné alebo potrebné zo zdravotných dôvodov, pripravíme si čerstvú zeleninovú šťavu. Varené jedlo pripravujeme jemne – zeleninové a strukovinové polievky a omáčky, zemiaky a ryžu natural na rôzne spôsoby, pohánku a iné obilniny. Vhodné sú niektoré potravinové doplnky a výrobky zo sóje – výživné kvasnice, morské riasy, výrobky zo sóje. Nezabúdame na pitný režim. Ak neskôr večer vyhladneme, stačí ovocie alebo zelenina.
Takto zložený jedálny lístok obsahuje všetky potrebné látky a výrazne podporuje kvalitu zdravia a chráni pred civilizačnými chorobami.
DOBRÚ CHUŤ!
hore |