Tieto stránky sú optimalizované pre prehliadač Internet Explorer                    III kontakt IIII
   Úvod
   Naši spolupracovníci
   Aktivity
   Poradňa 
   Recepty
   Liečení pacienti
   Prednášky
   Prihlášky do ŠVZ
   XVII. LS
   XIX.LS
   Kurzy
   XX.LS
   23 letných stretnutí
   Prihlášky na kurzy
   Prečítajte si
   Literatúra
   Archív
   Kniha návštev
   Kniha receptov
   Kontakt

 oznam
posledná zmena
1.1.2011

Kúpele Nimnica

MUDr.Mária Fulová

Na prednáške

Poďakovanie

Na túre

Cvičenie

Večerná zábava

Kúpele Nimnica

Na priehrade

Na priehradnom múre

Holiš

Čičmany

Plte pod Strečnom

Dobrú chuť!

Dobrú chuť!

Slovenský Betlehem

Informácie o nástupe

Program

Fotografie

Informácia o zlosovaní verných účastníkov zo štvrtka 11.8.2011


XX. LETNÉ STRETNUTIE

OBEZITA

29.7.-4. 8. 2011  a  5.-11.8.2011

    Nadváha a jej „väčšia sestra“ obezita nás dokážu pripraviť o veľa. Sme uväznení vo vlastnom nad-rozmernom tele, obmedzená pohyblivosť, sťažené pracovné výkony, nadmerná únava, bolesti, psychická nepohoda nás sprevádzajú 24 hodín denne. Následkom nadváhy sa priemerný vek skracuje až o 17 % (to je celých 13 rokov). S pribúdajúcimi rokmi sa hlásia civilizačné choroby – jedna horšia ako druhá. Náklady na zdravotnú starostlivosť o obéznych sú asi o 40% vyššie ako u ľudí s normálnou váhou. Prekvapujúce je, že tieto skutočnosti nezaregistrovali lekári ale anglické životné poisťovne už pred 50 rokmi. Všimli si, že obézny poistenec zaťažuje ich rozpočet oveľa výraznejšie ako váhovo primeraný. Dnes už niet pochyb-ností – obezita sa stala epidémiou a patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory vzniku srdcovo-cievnych, nádorových, metabolických a mnohých ďalších ochorení. Kde hľadať príčinu? Väčšina z nás vie alebo aspoň s veľkou pravdepodobnosťou tuší, že okrem genetiky (na ktorú sa radi odvolávame) hrá rozhodujúcu úlohu spôsob nášho života, v prvom rade stravovacie návyky ale aj mnohé ďalšie faktory, ktoré si často ani neuvedomujeme – chronický stres, nedostatok pohybu, oddychu a spánku, zabudnutý pitný režim, niektoré lieky,...
    Obezita je nielen estetický problém – je to choroba a nie je ľahké nad ňou zvíťaziť. Ešte stále nám o nej chýbajú mnohé vedomosti, veď prečo sa jednému darí a inému nie. Napriek tomu nemusíme byť smutní, možnosti pre nápravu existujú a ak budeme aspoň trochu trpezliví a vytrvalí, príjemné prekvapenie nás neminie.

   Tohtoročné, jubilejné XX. letné stretnutie s pracovným názvom Obezita sa uskutoční v dvoch týždňo-vých termínoch 29.7.-4. 8. 2011  a  5.-11.8.2011 v Kúpeľoch Nimnica. (Informácie o programe predchá-dzajúcich 19.letných stretnutí nájdete tu. Fotografie z letných stretnutí nájdete v archíve.)

    Kúpele Nimnica sú najmladšie kúpele na Slovensku. Vznikli v roku 1959. Nachádzajú sa v údolí rieky Váh (pri Púchove) v nadmorskej výške asi 300m na úpätí vrchu Diel, ktorý je súčasťou pohoria Javorníky. V roku 1953, pri hĺbení jamy Priehrady mládeže sa objavil výdatný prameň liečivej minerálnej vody. Po overení jeho zdravotnej prospešnosti sa okrem vodného diela vybudovali aj kúpele s nádherným výhľa-dom na priehradu. Kúpele ponúkajú ubytovanie v 2-lôžkových izbách s možnosťou prístelku I. a II. kate-górie v kúpeľných domoch (I. kategória – KD Salvator: sprcha, WC, telefón, televízor; II. kategória – KD Salus: 1 a 2-lôžkové izby s umývadlom, sprcha a WC spoločné). V budove balneoterapie je liečebná časť, jedáleň, spoločenská sála a amfiteáter. V areáli je veľa možností na spríjemnenie pobytu: posedenie v Pitnom pavilóne s využitím pitného režimu minerálnej vody (voľný odber 20 l na osobu a deň), hudobná produkcia, kultúrno-rekreačné programy, kino, knižnica, požičovňa športových potrieb, bazén, telocvičňa, minigolf, biliard, stolný tenis, fitnes, upravené plochy na opaľovanie. Mimo kúpeľného areálu sú nasledovné možnosti: plavba výletnou loďou po priehrade, návšteva salaša v obci Nimnica, rybolov, zber húb, vodné športy na priehrade.

    Kúpele sú vhodné pre nasledujúce indikácie: onkologické choroby, choroby obehového ústrojenstva, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej premeny a žliaz s vnútornou sekréciou (cuk-rovka, obezita), netuberkulózne choroby dýchacích ciest, ženské choroby, choroby z povolania (následky poškodenia dýchacích ciest leptavými parami, plynmi a dráždivými prachmi).

   V kúpeľnom areáli sa nachádza aj soľná jaskyňa. Špecifická mikroklíma soľnej jaskyne napomáha pri liečbe horných a dolných dýchacích ciest (zápaly hrdla, prínosových dutín, chronická nádcha), zníženie činnosti štítnej žľazy, ochorení zažívacieho traktu, dermatologických ochorení (kožné alergie, psoriáza, atopický ekzém), neurózy, stres a vyčerpanosť, alergie, astma.
Súčasťou terapie je príjemné svetlo a relaxačná hudba.

   Informácie aj na: http://www.kupelenimnica.sk/

   V rámci XX.LS pripravujeme vychádzky a túry so sprievodcom i výlety do okolia. V prípade záujmu pripravíme i zájazdy do ČR a Poľska.

   Odborné prednášky budú zamerané na možnosti prevencie a liečby obezity.

   Pre záujemcov pripravujeme rehabilitačné cvičenia, strava bude zameraná na prevenciu obezity. V prvý a posledný deň pobytu zabezpečíme prepravu účastníkov k železničnej a autobusovej stanici v Púchove.

   Doprava: autobusom (asi 4 km) z autobusovej stanice z Púchova (nachádza sa pri žel.stanici Púchov).
Adresa: Kúpele Nimnica a.s. 020 71 Nimnica.
Súradnice GPS: N 49.129539, E 18.370171.

   Nástup: v piatok dopoludnia, odchod vo štrtok dopoludnia.

   V cene pobytu je: ubytovanie, stravovanie (R, O, V), odborné prednášky, cvičenia, turistika, meranie telesných parametrov, miestna preprava pre účastníkov v prvý a posledný deň (do Púchova k vybraným spojom z autobusovej a železničnej stanice).

   Účastníci XX.LS si môžu objednať pri nástupe liečebné procedúry s 10% zľavou.

   Predbežné ceny pobytu (na osobu):       
                            ubytovanie:              I.kat.             II.kat. (1-lôžková izba)    II.kat. (2-lôžková izba)
dospelý                                               198 €                    160 €                                160 €
deti (6-18 r)                                        150 €                       -                                    120 €   
              

   Na XX.LS sa môžete prihlásiť vyplnením záväznej prihlášky.

   informácie k nástupu na XX.LS zašleme do 15.7.2011 účastníkom, ktorí sa prihlásili cez internet mailom, ostatným účastníkom ich zašleme poštou. Informácie k nástupu i program môžete nájsť po 1.7.2011 tu.

 

Na záver XX.LS bol zo všetkých účastníkov, ktorí sa zúčastnili viac ako troch letných stretnutí vylosovaný Ing. Norbert Dunajský zo Spišskej Teplice. Cenu - 50% z ceny pobytu mu zasielame. Gratulujeme!

   Kontakt:

   MUDr. Mária Fulová

   Škola verejného zdravia, Chalupkova 24, 903 01 Senec

   Tel. č.: 02/ 4592 4319 (pondelok, streda 20:00-21:00 hod).

Škola verejného zdravia
Chalupkova 24
903 01  Senec

 

 

hore

Zmeny životného štýlu a stravovania odporúčame len pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Tieto stránky sú určené len pre súkromnú potrebu. Každé iné použitie materiálov nachádzajúcich sa na týchto stránkach je bez súhlasu prevádzkovateľa zakázané.